Szczyrk to bardzo atrakcyjny, górski kurort, leżący w dolinie potoku Żylica oraz jego dopływów w Beskidzie Śląskim. Miejscowość ta jest idealnym miejscem na wypoczynek oraz na spędzanie aktywnie czasu w górach. W pobliżu, znajdują się grzbiety górskie: Skrzyczne -1257 m n.p.m., Klimczok -1117 m n.p.m., Skalite -863 m n.p.m. oraz Kotarz -965 m n.p.m., przez które wiodą malownicze szlaki piesze.

Szczyrk jest atrakcyjny zarówno latem oraz zimą. Dodatkowo biały puch przyciąga turystów co roku i zaprasza do szaleństwa na śniegu. Jednak w ostatnim czasie miejscowość jest również chętniej odwiedzana w pozostałych porach roku. Aktywny wypoczynek Szczyrk zapewnia przez cały rok! Atrakcyjna lokalizacja to również jeden z atutów Szczyrku – można stąd wybrać się do Wisły oraz odwiedzić Ustroń.

Główne atrakcje Szczyrku

Skrzyczne

Skrzyczne 1257 m.n.p.m. to szczyt górujący ponad Szczyrkiem, co więcej to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, który należy do Korony Gór Polski. Najłatwiej na szczyt dostać się kolejką Skrzyczne, która kursuje przez cały rok. Miłośnicy aktywnego wypoczynku powinni jednak wybrać niebieski szlak prowadzący z centrum Szczyrku.

Ścieżka nad Żylicą

Deptak nad rzeką Żylicą i ścieżka pieszo-rowerowa to zdecydowanie jeden z symboli malowniczego Szczyrku. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i prowadzi wzdłuż Żylicy do placu w Centrum, następnie pod Skocznią “Skalite” aż do Buczkowic. Ulicę Beskidzką oraz ścieżkę nad rzeką łączy odremontowany plac z fontanną, który zdobi centrum Szczyrku.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski znajduje się w północnej części miejscowości, na wysokości 670 m n.p.m., tuż przy niebieskim szlaku prowadzącym na szczyt Klimczok. Miejsce to obecnie nazywane jest Górką, stąd też inna nazwa Sanktuarium na Górce. Historia kultu Maryjnego w tym miejscu sięga roku 1894, kiedy to mała dziewczynka ujrzała tu po raz pierwszy Matkę Boską.

Klimczok

Klimczok 1157 m.n.p.m. to bardzo często odwiedzany przez turystów szczyt w Beskidzie Śląskim. Co ciekawe, przez szczyt Klimczoka prowadzi też historyczna granica między Śląskiem oraz Małopolską. Dodatkową atrakcją jest fakt, iż na zboczach szczytu znajdują się 2 jaskinie: Jaskinia Ali Baby oraz Jaskinia Piętrowa.

Sanktuarium Św. Jakuba

Kościół Św. Jakuba to najstarszy oraz zdecydowanie najcenniejszy zabytek Szczyrku. Kościółek Św. Jakuba to drewniana świątynia pochodząca z 1800 roku, która leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Województwie Śląskim.

Wyżej wymienione atrakcje oraz noclegi, gwarantują, że wczasy spędzone w Szczyrku na długo zostaną we wspomnieniach każdego miłośnika gór.